Kolarstwo – dobry pomysł na zdrowie

Człowiek jest stworzony do ruchu. Wszystkie nasze stawy, mięśnie czy ścięgna zostały zaprojektowane tak, aby ułatwiać nam przemieszczanie się i wykonywanie dynamicznych ruchów. Aktywność fizyczna potrzebna jest zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Każdy powinien zafundować sobie dawkę ruchu przynajmniej kilka razy w tygodniu. Mamy tutaj ogromne pole do popisu, możemy podjąć się aktywności, która najbardziej nam odpowiada. Niektórzy wolą biegać, inni pływać, a jeszcze inni jeździć na rowerze. No właśnie, jakie wpływ na zdrowie ma kolarstwo? Sprawdź poniżej!

Wpływ na zdrowie fizyczne

Jazda na rowerze wpływa na bardzo wiele aspektów związanych ze zdrowiem. Przede wszystkim poprawiamy swoją wydolność. Podczas regularnych treningów na rowerze trenujemy organizm i zwiększamy maksymalnym pułap tlenowy. Dzięki temu wejście na 4 piętro czy przebieżka do autobusu nie będą dla nas wyzwaniem. Kolarstwo wspomaga także prace serca. Wykonując przejażdżki rowerowe, zapobiegamy występowaniu chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, czy zawał serca.

Jazda na rowerze dobroczynnie działa również na nasze mięśnie. Podczas treningu wzmacniamy nie tylko mięśnie nóg, ale także całej sylwetki. To z kolei przekłada się na prawidłową postawę ciała. Dodatkowo kolarstwo nie obciąża zbytnio stawów. Dlatego tę aktywność mogą podejmować osoby w trakcie rehabilitacji lub osoby z problemami w stawach kolanowych.

Prawidłowa masa ciała

Jazda na rowerze to wysiłek fizyczny, a to oznacza, że powoduje on większe zużycie kalorii. Wykonując regularne treningi kolarskie, spalamy więcej kalorii, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zredukować masę ciała. Jest to doskonały sposób dla osób, które chciałaby zrzucić zbędne kilogramy. Trzeba pamiętać, utrzymywanie prawidłowej wagi jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o zdrowie. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała mogą powodować wiele niebezpiecznych chorób. Nadwaga może przyczynić się do cukrzycy i chorób serca, a niedowaga – do problemów hormonalnych.

Kolarstwo, a zdrowie psychiczne

Kolarstwo wpływa również na zdrowie psychiczne. Podczas aktywności wydzielają się endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Odpowiedzialne są one za euforie i stan zadowolenia. Dzięki temu po każdym treningu nasze samopoczucie się poprawia, a my czujemy się zrelaksowani i bardziej spokojni. Jest to doskonały sposób na rozładowanie negatywnych emocji po stresującym dniu w szkole czy pracy.