Jazda na rowerze to aktywność, której często podejmują się osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Kolarstwo nie jest tak obciążające dla stawów, jak bieganie. Dlatego mogą się go podejmować nawet osoby z nadwagą czy problemami stawów i kręgosłupa. Jazda na rowerze poprawia wydolność, wspomaga pracę serca i zapobiega chorobom układu krążenie. Lista zalet jest oczywiście znacznie dłuższa. Spalanie kalorii i redukcja tkanki tłuszczowej również znajduje się wśród nich. Tylko jak zacząć jeździć na rowerze, aby treningi przyniosły pożądane rezultaty, a do tego były bezpieczne?
Odpowiedni sprzęt to podstawa
Przed rozpoczęciem rowerowego szaleństwa trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dotyczy to nie tylko roweru. Choć jest on oczywiście najważniejszy i trzeba zadbać o jego sprawność, to ważnymi elementami kolarskiego wyposażenia są także kask i odzież. Podczas jazdy na rowerze często osiąga się bardzo wysokie prędkości. W takiej sytuacji upadek może mieć tragiczne skutki. Dlatego kask powinien znajdować się na naszej głowie zawsze. Jest to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o odzież, to nie jest ona tak konieczna, jednak może znacznie poprawić komfort jazdy. Dotyczy to zwłaszcza spodenek kolarskich, które posiadają specjalne ochraniacze na pośladki w postaci wkładki. Dzięki temu długie wyprawy nie skończą się bólem i otarciami, a my nie zniechęcimy się do dalszych treningów.
Motywacja w postaci planu działania
Na początku przygody z nowym sportem każdy z pewnością jest podekscytowany nowymi wyzwaniami i nie brakuje mu motywacji. Jednak po kilku tygodniach czy miesiącach ten zapał spada, a każde wyjście na trening staje się coraz mniej przyjemne. Dlatego, aby wytrwać w regularności i systematycznie wykonywać treningi, warto na początku ustalić sobie plan działania, zakończony konkretnym celem. Mając przed sobą pewien punkt docelowy, łatwiej będzie nam się zmobilizować i wykonywać kolejne treningi.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Ważnym aspektem jest również to, aby działać małymi kroczkami. Musimy pamiętać, aby nie zaczynać zbyt szybko i zbyt intensywnie. Takie postępowanie może nas ogromnie zniechęcić, jeśli już na samym początku doświadczymy kontuzji lub zmęczenia mięśni przez zbyt duże obciążenie. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy styczności z żadnym sportem, to powinniśmy zacząć od krótkich wycieczek w swobodnym tempie. Gdy przyzwyczaimy organizm do aktywności, to stopniowo będziemy mogli zwiększać obciążenie i objętość. Dzięki temu nasze treningi będą bezpieczne, a my będziemy cieszyć się aktywnością przez długi czas.