Jak zacząć jeździć rowerem?

Jazda na rowerze to aktywność, której często podejmują się osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Kolarstwo nie jest tak obciążające dla stawów, jak bieganie. Dlatego mogą się go podejmować nawet osoby z nadwagą czy problemami stawów i kręgosłupa. Jazda na rowerze poprawia wydolność, wspomaga pracę serca i zapobiega chorobom układu krążenie. Lista zalet jest oczywiście znacznie dłuższa. Spalanie kalorii i redukcja tkanki tłuszczowej również znajduje się wśród nich. Tylko jak zacząć jeździć na rowerze, aby treningi przyniosły pożądane rezultaty, a do tego były bezpieczne?

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Przed rozpoczęciem rowerowego szaleństwa trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dotyczy to nie tylko roweru. Choć jest on oczywiście najważniejszy i trzeba zadbać o jego sprawność, to ważnymi elementami kolarskiego wyposażenia są także kask i odzież. Podczas jazdy na rowerze często osiąga się bardzo wysokie prędkości. W takiej sytuacji upadek może mieć tragiczne skutki. Dlatego kask powinien znajdować się na naszej głowie zawsze. Jest to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o odzież, to nie jest ona tak konieczna, jednak może znacznie poprawić komfort jazdy. Dotyczy to zwłaszcza spodenek kolarskich, które posiadają specjalne ochraniacze na pośladki w postaci wkładki. Dzięki temu długie wyprawy nie skończą się bólem i otarciami, a my nie zniechęcimy się do dalszych treningów.

Motywacja w postaci planu działania

Na początku przygody z nowym sportem każdy z pewnością jest podekscytowany nowymi wyzwaniami i nie brakuje mu motywacji. Jednak po kilku tygodniach czy miesiącach ten zapał spada, a każde wyjście na trening staje się coraz mniej przyjemne. Dlatego, aby wytrwać w regularności i systematycznie wykonywać treningi, warto na początku ustalić sobie plan działania, zakończony konkretnym celem. Mając przed sobą pewien punkt docelowy, łatwiej będzie nam się zmobilizować i wykonywać kolejne treningi.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważnym aspektem jest również to, aby działać małymi kroczkami. Musimy pamiętać, aby nie zaczynać zbyt szybko i zbyt intensywnie. Takie postępowanie może nas ogromnie zniechęcić, jeśli już na samym początku doświadczymy kontuzji lub zmęczenia mięśni przez zbyt duże obciążenie. Jeżeli wcześniej nie mieliśmy styczności z żadnym sportem, to powinniśmy zacząć od krótkich wycieczek w swobodnym tempie. Gdy przyzwyczaimy organizm do aktywności, to stopniowo będziemy mogli zwiększać obciążenie i objętość. Dzięki temu nasze treningi będą bezpieczne, a my będziemy cieszyć się aktywnością przez długi czas.