Jak ochronić się przed upadkiem na rowerze?

Jazda na rowerze to z pewnością piękny sport, który daje sporo frajdy, a do tego wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Regularne treningi mogą przyczynić się do zredukowania nadmiernej masy ciała i zapobiec chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy zawał serca. Nie ma zatem wątpliwości, że warto podejmować się tej aktywności fizycznej. Jednak jak każdy sport, jazda na rowerze może wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami. Upadki z jednośladu zdarzają się nie rzadko. A gdy taki upadek zdarzy się na twardej powierzchni, może mieć to tragiczne skutki. Dlatego warto zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jak chronić się przed upadkiem i co zrobić, aby ewentualne jego skutki nie były zbyt odczuwalne?

Sprawdzenie roweru przed wyjazdem

Sprawdzenie roweru przed jazdą to jedna z najważniejszych kwestii. Jest to ważne zarówno gdy wybieramy się na ekstremalny wyścig, jak i gdy planujemy rekreacyjną przejażdżkę po mieście. Pamiętajmy, że rower to tylko maszyna, dlatego nie możemy jej za bardzo ufać. Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić takie rzeczy jak hamulce, linki i pancerze przerzutek, koła oraz upewnić się, że w naszym rowerze nie ma żadnych innych usterek, pęknięć czy luzów. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo podczas jazdy i nie zaskoczy nas żadna nieprzyjemna niespodzianka. Warto też regularnie oddawać rower do serwisu na przegląd. Takie działania zagwarantują nam sprawność naszego pojazdu i uchronią przed upadkiem.

Kask i ochraniacze

Ochraniacze oczywiście nie są konieczne, jeśli na rowerze dojeżdżamy do pracy, czy sklepu. Taki sprzęt przydaje się zwłaszcza fanom ekstremalnej jazdy, którzy dodatkowo na rowerze wykonują ewolucje. Wtedy nakolanniki i nałokietniki mogą zapobiec zdarciu skóry podczas upadku. Jednak kask to podstawa zawsze. Niezależnie od tego, czy nasze przejażdżki przypominają ekstremalne wyścigi, czy rekreacyjne wyprawy z podziwianiem widoków. Wypadek może zdarzyć się zawsze i to w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto zawsze chronić głowę i mieć na sobie kask. Może nam to nawet uratować życie.

Zachowanie środków ostrożności

Ważne jest również zachowanie innych środków ostrożności. Aby zminimalizować ryzyko upadku, zachowajmy ostrożność, poruszając się naszym jednośladem. Jeśli jeździmy po ruchliwej ulicy, to warto zrezygnować z muzyki w słuchawkach. Dobrym pomysłem będą również odblaski i światła na rowerze. Dzięki temu będziemy bardziej widoczni. Podczas jazdy powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie, patrzeć przed siebie i poruszać się w wyznaczonych miejscach.