Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem?

Jazda na rowerze to jedna najpopularniejszych aktywności fizycznych. Może służyć jako narzędzie do zrzucenia zbędnych kilogramów, jako forma ekstremalnych treningów lub jako forma spędzania czasu z rodziną. Rodzice z dziećmi często decydują się na różnego rodzaju wyprawy rowerowe. Taka aktywność na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na zdrowie i jest alternatywą dla siedzenia przed telewizorem czy komputerem. Podczas wspólnej wyprawy można zbudować między sobą pozytywną więź i poprawić relację. Jednak jazda na rowerze z dzieckiem wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Na co należy zwracać uwagę, wybierając się na kolarską wyprawę z pociechą?

Kask i ochraniacze

Kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie to podstawa. Dzieci nie panują jeszcze tak dobrze nad rowerem. Często zdarzają się upadki. Mała przeszkoda na drodze lub nieodpowiedni ruch i nie trudno o wypadek. O kasku dla dziecka nigdy nie powinniśmy zapominać. Może mu to nawet uratować życie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spadając z roweru, dziecko uderzy głową o ziemie. Jeśli przejażdżka odbywa się na asfalcie, to skutki takiego upadku mogą być tragiczne. Dlatego lepiej zadbać o zdrowie naszego malucha i zaopatrzyć go w odpowiednią ochronę. Nakolanniki i nałokietniki zapewnią ochronę przed przetarciem skóry przy ewentualnym upadku.

Jazda w bezpiecznych miejscach

Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym rowerowych wypraw z dzieckiem jest poruszanie się po bezpiecznych miejscach. Na wycieczki rowerowe najlepiej wybierać takie miejsca jak lasy czy parki. Wtedy ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest znacznie mniejsze. Nie musimy martwić się o ruch i przejeżdżające samochody. Jeśli jednak chcemy wybrać się z dzieckiem na przejażdżkę po mieście lub wyprawę do sklepu to warto wybierać trasy, gdzie możliwe jest skorzystanie ze ścieżki rowerowej. Będzie to z pewnością dużo bardziej bezpieczne i komfortowe. Nie zawsze jednak takie ścieżki są dostępne. Dlatego, jeśli nie mamy możliwości skorzystać z wyznaczonego miejsca do poruszania się na rowerze, to warto wybrać najmniej ruchliwe trasy.

Oświetlenie w rowerze

Oświetlenie to również bardzo ważna kwestia. Jeśli wybieramy się z dzieckiem na długą wycieczkę rowerową, to istnieje prawdopodobieństwo, że powrót się przeciągnie i do domu będziemy wracać po zmroku. Jadać po ulicy, gdzie poruszają się samochody, narażamy się na niebezpieczeństwo. Kierowca może nas po prostu nie zauważyć. Dlatego warto korzystać z oświetlenia przyczepianego do roweru lub kamizelek odblaskowych. Dziecko będzie bardziej bezpiecznie, a my będziemy czuć się komfortowo.