Bieganie czy rower. Co wybrać na początek?

Bieganie i jazda na rowerze to dwie najczęściej wybierane aktywności fizyczne. Popularność zawdzięczają swojej uniwersalności i dostępności. Praktycznie każdy może biegać, czy jeździć na rowerze. Nie potrzeba do tego specjalnych zdolności i drogiego sprzętu. Dodatkowo można to robić prawie wszędzie. Osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie, często zastanawiają się, co będzie lepsze – rower czy bieganie. Każda z tych aktywności ma z pewnością swoje wady i zalety. Zatem trzeba rozpatrywać tę kwestię pod wieloma względami. A co będzie najlepsze, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem?

Spalanie kalorii

Niektóre osoby podejmują się aktywności fizycznej dla zdrowia lub poprawy samopoczucia, a inne po to, by zrzucić zbędne kilogramy. Jak wiadomo, do odchudzania konieczny jest deficyt kaloryczny, ale sport jest narzędziem, który pomaga nam ten deficyt wygenerować. Co będzie lepsze dla osoby, która chce się odchudzać? Tutaj przewagę zdobywa bieganie. Ta aktywność pozwala spalić więcej kalorii w czasie jednej godziny niż jazda na rowerze w tym samym czasie. Podczas biegania angażujemy całe ciało i znacznie podnosimy tętno. Dzięki temu jest to bardziej wymagające i pozwala wygenerować większy deficyt energetyczny.

Modelowanie sylwetki

Jeśli chodzi o modelowanie sylwetki, to tutaj wybór zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Bieganie pozwala wysmuklić sylwetkę, jednak na rowerze mocno pracują mięśnie nóg i pośladków. Dzięki temu można je ładnie wyrzeźbić. Ten aspekt często jest ważny szczególnie dla kobiet. Jędrne nogi i pośladki to często główny cel treningów. Dlatego rower będzie dla takich osób doskonałą opcją.

Zdrowie stawów

Bieganie ma wiele pozytywnych korzyści dla naszego zdrowia, jednak w niektórych przypadkach może powodować znaczne obciążenie stawów. Z każdym krokiem nasze stopy uderzają o podłoże, a to powoduje obciążenie dla stawów kolanowych i kręgosłupa. Jazda na rowerze nie jest aż tak wymagająca dla stawów. Dlatego osoby ze znaczną nadwagą powinny zdecydować się raczej na kolarstwo niż na bieganie.

Rower jako środek transportu

Rower posiada jeszcze jedną zaletę, a mianowicie może służyć jako środek transportu. Możemy nim dojeżdżać do pracy czy na uczelnie. Osoby początkujące nie powinny wykonywać bardzo intensywnych treningów. Dlatego taka przejażdżka do pracy na jednośladzie może być doskonałą opcją. Zamiast autobusu czy samochodu wybieramy rower, dzięki czemu czas, który poświęcilibyśmy na stanie w korku, przeznaczamy na aktywność fizyczną.